עמוד הבית בלוג איך משפיע אחוז המימון על גובה ריבית המשכנתא?
איך משפיע אחוז המימון על גובה ריבית המשכנתא?
שתף
24 מאי 2021

קניית דירה בישראל כרוכה, ברובם המוחלט של המקרים, בלקיחת משכנתא. המשכנתא אינה הלוואה רגילה, שכן מדובר בהלוואה ארוכת טווח שכוללת ריביות גבוהות יחסית. ברוב המקרים, הלווה יצטרך להחזיר בין 20 ל – 30 אחוזים מעבר לסכום אותו לווה, ולא צריך להיות כלכלן גדול כדי להבין שמדובר במאות אלפי שקלים.

לכן, חשוב מאוד להיכנס לעובי הקורה ולראות איך אפשר להוריד את ריבית המשכנתא בצורה משמעותית מול גופי המימון. אחד הפרמרטים שמשפיע על גובה הריבית הוא אחוז המימון. רוצים לדעת איך משפיע אחוז המימון על גובה ריבית המשכנתא? המשיכו לקרוא.

מהו אחוז המימון למשכנתא?

אחוז המימון למשכנתא הוא למעשה היחס בין גובה ההלוואה לעלות הנכס אותו אתם קונים. ככל שאחוז המימון יהיה נמוך יותר, כך גם הריבית שתאלצו לשלם תהיה נמוכה יותר.

לצורך הדוגמה, אם אדם רוכש דירה בשני מיליון שקלים, סכום ממוצע לדירות חדשות של חמישה חדרים בפריפריה של גוש דן כיום ומבקש משכנתא בסכום של 800 אלף שקלים, אזי אחוז המימון שלו הוא 40 אחוזים. כלומר, הוא יקבל ריבית טובה יותר מאנשים שירכשו את אותה דירה ויבקשו משכנתא של מיליון ש"ח.

האם קיימת נוסחה ברורה שמציגה את השפעת אחוז המימון למשכנתא?

ישנה נוסחה ברורה של יחס בין אחוז המימון לבין גובה ריבית המשכנתא אותה כדאי להכיר. למעשה, יש 3 מדרגות לפיהן אפשר לעבוד. עבור אחוז מימון של עד 45 אחוזים, תקבלו את הריבית הזולה ביותר עבור המשכנתא שלכם. עבור אחוז מימון שנע בין 45 ל – 60 אחוזים משווי הנכס, תקבלו ריבית שנחשבת לבינונית, ועבור אחוז מימון של מעל ל-60 אחוזים, תקבלו ריבית גבוהה במיוחד.

למה זה קורה? מפני שהבנק הוא גוף שצריך לייצר רווחים, ובתוך כך, להוריד את הסיכון שהסכום לא יחזור אליו. למעשה, ככל שהסכום גבוה יותר, הוא גם ישולם לתקופה ארוכה יותר, ולכן, בראייה ארוכת טווח, הבנק חייב להוריד את הסיכון.

איך מורידים את גובה ריבית המשכנתא?

המטרה של כל לווה משכנתא היא להוריד את אחוז המימון עד כמה שהוא יוכל. בין אם זה לבקש יותר כסף מההורים או לחסוך עוד קצת לפני שלוקחים את ההחלטה. זה לא פשוט, אך בסופו של דבר, הסכומים שנחסכים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים.

יש אנשים שחושבים שאם המשכנתא משולמת לאורך 30 שנה, עם סכומי עתק שמועברים לבנק, מדובר בסכומים שוליים, אך לא זה המקרה, חייבים להיות אקטיביים ולנסות להוריד את אחוז המימון עד כמה שניתן.

אז איך משפיע אחוז המימון על גובה ריבית המשכנתא?

הרבה אנשים אוהבים לשאול איך משפיע אחוז המימון על גובה ריבית המשכנתא? התשובה היא כמובן, בצורה מאוד משמעותית. הסכומים הללו יכולים ללכת להרבה מאוד דברים אחרים בניהול הבית, וגם אם זה לא כסף שנכנס, זה עדיין חיסכון משמעותי מאוד שנצבר אט אט עם השנים.

לכן חשוב להסתייע ביועץ משכנתאות מוסמך לפני שניגשים ליטול הלוואת משכנתא מהבנק.

וואצאפ פנייה למשכנתא חכמה ייעוץ בוואטסאפ