עמוד הבית בלוג מדריך לרכישת נכס כל מה שצריך לדעת
מדריך לרכישת נכס כל מה שצריך לדעת
שתף
29 אפר 2021

רכישת נכס נדל"ן מכל סוג שהוא ועל אחת כמה וכמה בית או דירה שאפשר לגור בהם, היא עסקה שהעלות הכספית שלה היא, מה לעשות, די גבוהה. למעשה, עבור מרבית רוכשי הדירות מדובר בעסקה המשמעותית ביותר שהם כנראה יעשו בחייהם. לכן, לפני שסוגרים עסקה, יש לבצע כמה בדיקות חשובות. מהו מחיר הנכס ואיך הוא נקבע? למה חשוב לקבל הערכת שמאי כבר בשלבים הראשונים של העסקה? מה כדאי לעשות לפני רכישת נכס חדש? למה חשוב לקבל ייעוץ משכנתאות מקצועי? בשורות הבאות נשיב לשאלות הללו ונציג את נושא רכישת הנכס מזווית פחות שגרתית.

מחיר רכישת נכס ואיך הוא נקבע

לכאורה, מחיר הנכס הוא המחיר שאותו ביקשו המוכרים והוא תולדה של ביקוש והיצע. עם זאת, הבנק לא מתייחס למחיר שסוכם בין הצדדים והוא שולח שמאי משלו. את הבדיקה מממן אמנם הרוכש, אבל השמאי שמגיע הוא אחד מהשמאים שרשומים ברשימה של הבנק בלבד. השמאי מעריך את המחיר של הבית. 

רק אם הערכת השמאי תואמת למחיר שהלווים משלמים, הבנק יאשר את המשכנתא שנדרשת. אחרת, הוא יאשר משכנתא לפי הערכת השמאי. לכן, אם אין וודאות שהמחיר שהמוכרים מבקשים הוא ריאלי, כדאי ואפילו מומלץ לשלוח שמאי באופן עצמאי, לתת הערכה ריאלית עוד לפני סגירת העסקה. זה עולה כמה מאות שקלים, אבל שווה לשלם קצת ולא ליפול עם עסקה בעייתית.

מה כדאי לעשות לפני שנכנסים לבית חדש?

רכישת בית חדש היא ללא ספק אירוע מרגש. עם זאת, לפני שנכנסים לבית חדש כדאי לעשות בדק בית ולבדוק בדיוק מה צריך לעשות כדי להכין אותו למגורים. אפשר לעשות את זה עצמאית ואפשר להניח את העבודה לאיש מקצוע, במחיר של כמה מאות שקלים. 

הבודק יציף ויפרט בדיוק את הבעיות בנכס ומה צריך לעשות. תיקון מראש של כל הפגמים עשוי להבטיח שקט נפשי לאורך זמן. למען הסר ספק – גם בדירות חדשות כדאי לבצע בדיקה. במקרה כזה, אפשר להגיש את המסקנות של הבודק לקבלן ולדרוש ממנו לבצע תיקונים בהתאם לקביעת הבודק.

על ייעוץ משכנתא מקצועי והחשיבות שלו לפני רכישת נכס

מעבר לבדיקת התקלות בנכס מצד אחד והמחיר הריאלי שלו מצד שני, מרבית רוכשי הדירות זקוקים למשכנתא. הליך המשכנתא הוא ארוך, בעיקר בגלל הצורך לנהל משא ומתן ולנסות למצוא את המשכנתא הטובה ביותר. השלב הזה הוא בדיוק הזמן להכניס לתמונה את יועץ המשכנתא. מדובר באיש מקצוע שמכיר את התחום. 

בשורה התחתונה

יועץ משכנתאות יכול לסייע במשא ומתן עם המוכרים, אבל מסייע בעיקר בהשגת המשכנתא הטובה ביותר מהבנק. משכנתא היא תוצאה של שילוב  בין איכות הלווים, יכולת ההחזר שלהם והרצון של הבנק להעניק משכנתא. הצגה נכונה של הלווים וניהול משא ומתן מקצועי, יכולים לחסוך ללווים הרבה כסף, הן בניהול המשא ומתן והן בהחזרי המשכנתא העתידיים.

וואצאפ פנייה למשכנתא חכמה ייעוץ בוואטסאפ