עמוד הבית בלוג מה זה משכנתא הפוכה ולמי זה מתאים?
מה זה משכנתא הפוכה ולמי זה מתאים?
שתף
21 יונ 2021

הדרכים להתפרנס הולכות ומתמעטות בגיל השלישי. גם ברי המזל שהצליחו לתחזק עבודה קבועה במשך שנים, יוצאים לפנסיה – שלא תמיד מצליחה לאפשר את רמת החיים אליה הורגלו עד כה. מי שלא חסך לפנסיה, עלול למצוא את עצמו מתמודד עם הצורך למצוא מקורות הכנסה חדשים, כאשר בגיל הזה אפשרויות התעסוקה הן אפסיות. אם גם אתם הגעתם לגיל 60 ומבקשים להבין כיצד לצלוח את השלב הזה בחיים מהבחינה הפיננסית, כדאי שתכירו את המושג "משכנתא הפוכה" ותלמדו כיצד הדירה שבבעלותכם יכולה להפוך למקור לכסף נזיל.

מהי משכנתא הפוכה?

אם שאלתם את עצמכם מה זה משכנתא הפוכה וכיצד, אם בכלל, היא יכולה להתאים לכם, חשוב שתבינו שמדובר בהלוואה שרלוונטית אך ורק למי שכבר חצה את גיל 60 ושיש בבעלותו דירה. המושג "משכנתא הפוכה" נקרא כך, מכיוון שבדרך כלל – אנשים לוקחים את ההלוואה הגדולה הזו, בכדי לקנות דירה. עבור מי שבוחר במסלול ההפוך, הרעיון הוא להשתמש בנכס קיים ולשעבד אותו לבנק, בתמורה לסכום גבוה אותו יצטרך הלווה להחזיר רק בסוף התקופה, שנקבעת בהסכם ההלוואה.

זוהי למעשה הלוואה מסוג "בלון", שנקראת כך כיוון שבניגוד להלוואות רגילות, היא איננה כרוכה בהחזרים חודשיים, אלא בתשלום אחד גדול – שניתן רק במועד אשר נקבע בהסכם.

יתרונות משכנתא הפוכה ומתי כדאי לקחת אותה

מלבד הצורך הטבעי במקורות פרנסה ובהענקת ביטחון כלכלי לבני 60 ומעלה, הזקוקים לכסף נזיל ועלולים לגלות שבשלב הזה בחיים – הם פשוט לא מצליחים להתקיים, המטרה של לקיחת משכנתא הפוכה יכולה להיות צורך פתאומי במימון של דבר מה, או רכישה גדולה.

בשלב בחיים שבו הילדים גדלים ומתחילים להקים משפחה משל עצמם, הורים מבוגרים רבים מעוניינים לסייע להם לרגל האירוע, בתשלום על החתונה, רכישת דירה או חלק ממנה, קניית רכב ועוד. הורה שלא חסך במשך שנים למטרות אלו, יכול – במידה והוא זכאי – לקבל משכנתא הפוכה ולהעניק לילדיו את כל אשר חפץ.

חסרונות משכנתא הפוכה וממה מוטב להיזהר

לכאורה, לקיחת משכנתא הפוכה נראית כמו פתרון מושלם ובפרט שהיא עונה על הצורך המיידי בסכום כסף, אבל חשוב להבין כי יש בה גם חסרונות, למשל שהריבית על הלוואה מסוג זה תהיה גבוהה הרבה יותר. הדבר הופך את הסכום הנלקח כקרן ההלוואה לנמוך משמעותית מן הסכום, אותו יצטרכו הלווים – או בני משפחתם, במידה שהלווה הלך לעולמו בתוך התקופה של ההלוואה, להשיב. הדבר עלול להקשות מאוד על החזר ההלוואה ובמיוחד אם החיים הפיננסיים של הלווה, עד השלב שבו הוא צריך להחזיר את הכסף, לא נוהלו בצורה מאוזנת, לכן אנו ממליצים להיוועץ עם יועץ משכנתא מקצועי על מנת שיתאים עבורכם את המסלול הנכון.

קבלת סכום גבוה בבת אחת עלולה לבלבל לווים באופן כללי ובמיוחד אנשים מבוגרים. חשוב לקבל ייעוץ והכוונה, בנוגע להחלטה על מסלול המשכנתא הנכון ולגבי ניסוח הסכם ההלוואה עצמו. תהליך ייעוץ שקוף ומיטבי, יאפשר למגישי הבקשה לקבלת משכנתא הפוכה, להיות סמוכים ובטוחים כי בחרו בדרך נכונה.

 

 

וואצאפ פנייה למשכנתא חכמה ייעוץ בוואטסאפ