עמוד הבית בלוג עצמאי – רוצה משכנתה?
שתף
01 ספט 2021

עוסק עצמאי שמעוניין במשכנתה יודע שמעמדו התעסוקתי עלול להפוך את תהליך הגשת הבקשה למשכנתה למורכב יותר מהתהליכים המאפיינים בקשות של עובדים שכירים. גופים המממנים משכנתאות אוהבים לדעת שהלווים המגישים בקשה למימון משכנתה הם בעלי הכנסות קבועות ומנהלים חיי תעסוקה יציבים למדי. אף שגם עוסקים עצמאיים יכולים להעיד על הכנסות קבועות ויציבות לאורך תקופות ארוכות, עסק עצמאי תמיד ייבחן במבחן היכולת לעמוד בתקופות של אי־יציבות בהכנסות, ועוסק עצמאי תמיד ייחשב כעוסק שעלול להיקלע לקשיים תזרימיים. 

גם אם אתה מנהל בהצלחה עסק עצמאי ונהנה מהכנסות יציבות למדי, אין זה פשוט לדעת שגופים מממנים עלולים לשפוט אותך לחומרה בשל הסטטוס התעסוקתי שלך ולהערים עליך קשיים בתהליך המורכב גם כך. אז איך צולחים בהצלחה את תהליך הגשת הבקשה למשכנתה? האם עצמאי יכול לקבל משכנתה בקלות וביעילות? כן. זה אפשרי. בואו נבדוק כיצד. 

מסמכים המעידים על הכנסות

שכירים המגישים בקשה למימון משכנתה מציגים תלושי משכורת של ששת החודשים שקדמו למועד הגשת הבקשה. עוסק עצמאי לא יכול כמובן להציג תלושי משכורת, אולם הוא כן נדרש להעיד על הכנסות קבועות ויציבות. עוסק עצמאי צריך להציג דוחות שנתיים עבור השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה. נוסף על הדוחות השנתיים עליו להגיש שומת מס אישית כעדות להכנסותיו, אובליגו בנקאי המעיד על ניהול חשבון בנק וכן הצהרת רואה חשבון על ניהול עסק והכנסות מניהול העסק. 

התנהלות עסקית יציבה והכנסות קבועות

 עוסק עצמאי שמגיש בקשה למימון משכנתה צריך להוכיח לגוף המממן שהתנהלותו העסקית יציבה ושהכנסותיו קבועות. עליו לגבות את הוכחתו באסמכתאות בהתאם למה שפורט לעיל. עליו להבין שתהליך אישור מימון המשכנתה עלול להיות מורכב יותר בשל היותו עוסק עצמאי ובשל היותו נתון למציאות כלכלית ארצית או כלל עולמית שעלולה להשפיע על העסק לרעה בכל רגע נתון ומכל סיבה שהיא. 

ייעוץ נכון עד לקבלת המשכנתה

מומלץ לעוסקים עצמאיים לקבל ליווי מקצועי לאורך כל הדרך החל בסקרי השוק המקדמיים, דרך הגשת הבקשה למימון וכלה בתהליך המורכב עד לאישור המשכנתה. ייעוץ מקצועי יפשט את התהליך הבירוקרטי, יחסוך לבעל העסק זמן ואף יסייע לו לחסוך כסף הודות לסקרי שוק נבונים והבנה מקיפה בתחום המשכנתאות. יועץ משכנתאות פרטי שאינו מועסק על ידי הגוף המממן יבטיח לבעל העסק נאמנות מוחלטת לאינטרסים שלו וידע לכוון אותו למשכנתה הנכונה ביותר לו ולעסק שלו.  

ליווי צמוד גם לאחר קבלת המשכנתה

אישור המשכנתה הוא רק מחצית הדרך. לאחר קבלת אישור המשכנתה בעל העסק יכול לנשום לרווחה. אולם אל לו לשכוח שכעת הוא יוצא לדרך ארוכה ומורכבת לא פחות והיא עמידה בתנאי המשכנתה – עמידה בהחזרים החודשיים הקבועים. יועץ משכנתאות שהוא גם רואה החשבון המלווה את העסק תקופה ארוכה יסייע לבעל העסק לשמור על השקט הנפשי לאורך שנות ההחזר הארוכות ויוודא שהעסק צולח בקלות גם שנים מאתגרות כלכלית. ליווי צמוד לעסק יכלול הגשת דוחות שנתיים לרשויות המס כגון הדוח השנתי למס הכנסה – טופס 1301 ויסייע לעסק להתגבר על מהמורות כלכליות בלתי־צפויות כדי שיוכל לשמור על יציבותו הכלכלית ולעמוד בכלל התחייבויותיו. 

 

וואצאפ פנייה למשכנתא חכמה ייעוץ בוואטסאפ